28 lutego 2025r., Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. podpisało umowę o dofinansowanie projektu pn. Ograniczenie strat i poprawa jakości wody w sieci będącej własnością MPGK Sp. z o.o. oraz będącej w jej użytkowaniu nr FEPZ.02.17-IZ.00-0008/24-00 w ramach Priorytetu nr 2 Fundusze Europejskie na rzecz zielonego Pomorza Zachodniego, Działanie nr 2.17 Ograniczenie strat wody i poprawa jakości wody, Program Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego
2021-2027.
Projekt obejmuje realizację następujących zadań:
1. „Budowa sieci wodociągowej na odcinku od Zastania do Stacji Uzdatniania Wody w Sierosławiu”
o długości 3,4 km z Zastania do SUW w Sierosławiu, pozwoli na podanie mieszkańcom wody
w odpowiedniej ilości, pod odpowiednim ciśnieniem i o odpowiedniej jakości. Budowa nowej bezawaryjnej sieci wodociągowej przyczyni się do ograniczenia strat wody na przesyle oraz poprawę jakości wody dla miejscowości gminy Wolin i gminy Dziwnów. Zadanie
2. „Wymiana wodomierzy” – w ramach zadania wymienione zostaną wodomierze śrubowe
na wodomierze ultradźwiękowe-radiowe. Większa precyzja pomiarów wodomierzy ultradźwiękowych w stosunku do wodomierzy tradycyjnych pozwoli na znacznie dokładniejszy pomiar ilości produkowanej i zużywanej wody u klientów. Przełoży się to na ustabilizowanie dokładności odczytów u Klientów, regularność odczytów, możliwość lepszej kontroli całego systemu wodociągowego oraz dokładność pomiarów w procesie technologicznym poboru i uzdatniania wody. Ponadto Spółka zamierza zastosować czujniki przepływu i ciśnienia na strategicznych odcinkach sieci. Realizacja zadania przyczyni się do obniżenia strat wody na sieci wodociągowej.
3. „Zakup i montaż dwóch zbiorników retencyjnych o pojemności 50 m3 każdy na terenie Stacji Uzdatniania Wody w Sierosławiu” – w ramach zadania wymienione będą dwa zbiorniki wyrównawcze na stacji uzdatniania wody w Sierosławiu. Celem zadania jest zwiększenie rezerwy wody, która jest niewystarczająca dla szczytowych rozbiorów wody w okresie letnim. Zbiorniki posłużą do przeciwdziałania zjawisku tzw. „zerwania lustra wody” w dwóch studniach w Chynowie. Realizacja zadania przyczyni się do zapewnienia lepszej jakości wody ok. 540 osobom.
Projekt będzie realizowany w okresie od 27.01.2023 r. do 25.05.2026 r.
Po zakończeniu realizacji Projektu liczba ludności przyłączona do udoskonalonych zbiorowych systemów zaopatrzenia w wodę wyniesie 700 osób.
Całkowita wartość projektu: 3 917 499,48 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 2 707 215,09 zł
